Tarihçe
 

BOTAŞ çalışanlarının tamamen amatörce spor yapma ihtiyaçlarından dolayı 1984 yılında Adana’da; Yener AYDIN, Erdoğan OCAKLI, Rıza NEPTÜN, Teoman ALTA, Mustafa MUTLU, İrfan ÇELENER, Hasan GENÇOĞLU, ve Adil ÜNAL’ın büyük fedakârlıklarla kurduğu kulüp, kurulduğu günden beri kadın basketboluna yatırım yaparak büyüyüp, gerek kurumu gerekse ülkemizi katıldığı tüm müsabakalarda en iyi şekilde temsil etmiştir.

Kurulduğu günden bu yana kendi ilke ve prensiplerini oluşturarak, istikrarlı bir şekilde büyüyen BOTAŞ Spor, kendi çatısı altında oluşturulan Spor Okulu, okul takımları, paneller ile topluma son derece önemli spor hizmeti sunarken basketbolun ülkemizde gelişmesi ve gençlerin sportif faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlamaktadır.

Türk sporuna birçok yönetici, antrenör ve sporcu yetiştiren BOTAŞ Spor, sonraki dönemlerde önemli bir gelişme göstererek ilerleyen yıllarda basketbola yaptığı yatırımların meyvesini de topladı. 2000–01 Sezonunda tüm rakiplerini geride bırakarak TBBL Lig Şampiyonluğunu kazanan kırmızı–beyazlı ekip, bir sonraki sezon Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupasını müzesine götürmeyi başardı. BOTAŞ Spor, 2002–03 Sezonunda ise Türkiye Ligi Şampiyonluğu, Türkiye Kupası Şampiyonluğu ve Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu unvanlarını elde ederek altın yılını yaşamıştır.

Diğer yandan ülkemizi Avrupa’da uzun yıllar temsil eden BOTAŞ Spor, edindiği tecrübe ile 2000 yılında 132 takımın katıldığı Ronchetti Kupası’nda çeyrek finale yükselerek bir sonraki sezon ise kupada finale adını yazdıran ilk Türk Takımı olma başarısı göstermiştir.

2004 yılından itibaren özellikle alt yapıda yetiştirdiği oyuncularına daha çok şans tanıyan BOTAŞ Spor, genç ve yeni sporcuları ülke basketboluna kazandırmıştır. Diğer taraftan milli takıma koç ve sayısız oyuncu ile beraber Türkiye Basketbol Federasyonu’na da yönetici kazandırmıştır.

2000-2012 dönemlerinde gerek Türkiye’de gerekse de Avrupa’da birçok başarıya imza atan Kulübümüz 2011-2012 sezonunda Avrupa Kupası mücadelelerinde ilk 4 takım arasına girmeyi başarmıştır.

BOTAŞ Spor’un daha da büyüyerek hem yerel hem Uluslararası arenalarda daha büyük başarılara ulaşabilmesi amacıyla Mayıs 2017’de yapılan Olağan Genel Kurul Kararı ile Kulübümüzün merkezi Adana’dan Ankara’ya taşınmıştır.